Magyarországon ülésezett az ICOS (Integrated Carbon Observation System – Integrált Szén-dioxid-figyelő Rendszer) konzorcium 2024. november 4-6. között. A közgyűlés egyik legfőbb feladata az ICOS tevékenységének kiterjesztésére vonatkozó tervek megvitatása volt. A résztvevők Debrecenben megismerkedtek a házigazda HUN-REN Atommagkutató Intézet (ATOMKI) klímakutatás terén folyó tevékenységével is.
Az ICOS európai kutatási infrastruktúra konzorciumot (ERIC – European Research Infrastructure Consortium) az Európai Unió hozta létre az éghajlatvédelmi stratégiájának kidolgozására, végrehajtásának ellenőrzésére és az éghajlatpolitikai intézkedések hatékonyságának nyomon követésére. Az éghajlatváltozásban kulcsszerepet játszó üvegházhatású gázok légköri, ökológiai és óceáni mérőállomásai a konzorcium tagországaiban elszórtan helyezkednek el, lefedve Európa nagy részét.
Magyarország 2022-ben csatlakozott a konzorciumhoz, amelyet jelenleg 16 ország alkot. Az ICOS magyarországi tevékenységét a HUN-REN ATOMKI koordinálja, egyben működteti a hegyhátsáli magastornyos üvegházgáz megfigyelő mérőállomást.
Az ICOS a jelenlegi tevékenységét több értelemben és több módon is szeretné kiterjeszteni, hogy a mérési adatok alapján jobban megérthessük az üvegházgázok természetes és emberi forrásait, nyelőit és légköri forgalmát. Ezáltal biztosabban lehet előre jelezni a várható hatásokat és hatékonyabb cselekvési tervek készülhetnek. A közgyűlés részletesen foglalkozott az alábbi kérdésekkel.
- Az üvegházhatású gázok függőleges koncentrációeloszlásának mérése a légköri modellek pontosságának növelése érdekében drónokkal és ballonos méréstechnikával.
- A távérzékeléssel végzett, a teljes légoszlopra vonatkozó üvegházgáz-tartalom meghatározására szolgáló mérések integrálása az ICOS mérőhálózatba, egyebek között a műholdas mérések kiegészítése, kalibrálása, minőségbiztosítása érdekében.
- Az ICOS méréseinek integrálása a Meteorológiai Világszervezetnek az ENSZ Éghajlatváltozási Keretmegállapodását támogató globális üvegházgáz megfigyelő információs rendszerébe (WMO Global Greenhouse Gas Watch), a mérések harmonizálása.
- Az ICOS rendszerén kívüli európai mérőállomások adatainak beillesztése az ICOS adatbázisába és ezen adatok hozzáférhetővé tétele.
- A szénvegyületek szárazföldek és óceánok közötti áramlásának vizsgálata.
- Városi üvegházgáz mérések megindítása.
- A szén-dioxid kereskedelem alátámasztása a szén-dioxid megkötés és a szén-dioxid kivonás mértékének mérési ellenőrzésével.
A szakmai megbeszélés után a résztvevők megtekintették a HUN-REN ATOMKI azon laborjait, melyekben az ICOS tevékenységéhez is kapcsolódó kutatások folynak. Magyarország területén jelenleg egyetlen ICOS mérőhely található, az ATOMKI munkatársai által működtetett hegyhátsáli mérőállomás. Az itt rögzített adatok bekerülnek az ICOS adatbázisába, ahol elérhetők kutatási, klímamodellezési célokra. Az elkövetkezendő években Magyarország további mérőhelyek bevonásával járulhat hozzá a globális klímaváltozás folyamatának megértéséhez.
Korábban megjelent, ide kapcsolódó híreink:
- Magyarország csatlakozik az európai üvegházgáz-megfigyelésekhez
- A klímaváltozás veszélyezteti a természetes szén-dioxid nyelőket
Kapcsolódó weboldalak:
- ICOS: https://www.icos-cp.eu/
- ICOS Hungary: https://icos.atomki.hu/
A magyarországi mérőállomást bemutató videó:
Kapcsolódó esemény:
Kattintson a képekre a megtekintéshez.
- kép: Az ICOS logója.
- kép: Az ICOS közgyűlés résztvevői.
- kép: Az ICOS közgyűlésen felszólalt Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke.